Tietoa meistä

Hyvinkään Urheiluratsastajat ry on perustettu vuonna 1980. Jäsenmäärämme on n. 250. Seuran toiminta on pääasiallisesti keskittynyt Hyyppärän hevosurheilukeskukseen Hyvinkäällä.

HyvUran tarkoituksena on lajin harrastustoiminnan ja ratsastusurheilun edistäminen niin, että mahdollisimman monella lapsella, nuorella ja aikuisella on tilaisuus saada ratsastuksesta iloa harrastuksena, kuntoliikuntana, seuratoimintana ja urheiluna sekä harraste- että kilpailutasolla. Samalla edistetään hevosten yleistä hyvinvointia, hoitoa ja kohtelua, sekä ratsastuksen arvostusta kasvavana liikuntamuotona.

Seuramme hallinnoimilla alueilla on yksi ratsastuskoulu, useita yksityistalleja, suurikokoinen ratsastusmaneesi (25x70m), ratsastuksen maastoreittejä sekä poolonurmikenttä. Tallien läheisyydessä on isokokoinen (55x100m) ratsastuskenttä ja lisäksi Hyyppärän alueelta löytyvät lähes kaikki palvelut alan harrastajille (mm. kengityspaja, hevossairaala sekä kahvila-ravintola). Alueen talliyrittäjät tarjoavat laadukkaita ratsastustunteja, tallipaikkoja sekä valmennusta koulu,-este, että vammaisratsastuksessa.

HyvUra järjestää vuosittain kilpailuja eri tasoilla sekä koulu,-että esteratsastuksessa. Lisäksi seura järjestää jäsenilleen erilaisia tapahtumia, koulutuksia ja retkiä.

Yhteisenä tavoitteenamme on luoda Hyvinkään Hyyppärän alueesta eteläisen Suomen paras hevosurheilukeskus.

Hallitus vuonna 2021

  • Puheenjohtaja, kilpailuvastaava, HyvUra Staff
    Sari Ukkonen
    sari.ukkonen@auron.fi
    Hyyppäräntie 29, 05800 Hyvinkää
    p. 040 930 6257

  • Varapuheenjohtaja, konekalusto ja kiinteistöt
    Olavi Lindroos
    p. 0400 708 063

  • Kenttä ja maneesivastaava
    Kira Kanerva
    kira.kanerva@fimnet.fi
    p. 0500 321 633

  • Ratsastuskalustovastaava
    Jonna Syrjänen
    jonna.syrjanen@luukku.com
    p. 040 828 1145

  • Sihteeri, mediavastaava/tiedottaja
    Suvi Ranttila
    suvi.ranttila@gmail.com
    p. 040 657 5235

  • Materiaalivastaava, tiedottaja
    Jenna Viertoma
    jenna.viertoma@gmail.com
    p. 040 756 9963

  • Valmennusvastaava, Team HyvUra
    Carita Ekroth
    carita.ekroth@gmail.com
    p. 040 519 7222

  • Turvallisuusvastaava, tiedottaja, HyvUra Staff
    Virve Eronen
    p. 040 937 5814
    virveeronen@gmail.com

  • Hallituksen jäsen
    Paula Lampén
    lampen.paula@gmail.com

Hallituksen ulkopuolella

Jäsensihteeri
Annika Paakkinen
annika.paakkinen@hyvura.fi, p. 040 733 9043

Rahastonhoitaja
Mia Vihavainen
mia.vihavainen@hyvura.fi, p. 0400 216 145